Ołówek - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Ołówki są niezbędnymi akcesoriami w warsztatach, a także w czasie wykonywania nawet drobnych prac remontowych.

Twardość ołówka – jak wybrać idealną?

Podstawowym, żeby nie powiedzieć, że jedynym, parametrem, który opisuje ołówek, jest jego twardość.

  • H (H do 10H) to ołówki twarde. Dobrze zaostrzone zostawiają idealnie cienką kreskę, która z racji niewielkiej grubości jest postrzegana jako bardzo jasna. Takie akcesorium świetnie sprawdzi się jako ołówek budowlany, ponieważ tępi się powoli nawet przy rysowaniu po nawierzchniach chropowatych. Typowy ołówek murarski ma twardość 4H, więc nie jest przesadnie twardy, ale dzięki temu zostawiony przez niego ślad jest dość dobrze widoczny.
  • HB lub F to ołówki średnio twarde, najczęściej spotykane. Sprawdzają się wszędzie, ale podobnie jak inne rozwiązania uniwersalne, nie są w stanie zastąpić ołówków dedykowanych do konkretnych zastosowań. Tylko ołówek stolarski może mieć taką twardość, choć obecnie coraz częściej stosuje się ołówki miękkie.
  • B to oznaczenie ołówków miękkich. Szybko się tępią, ale zostawiają wyraźną, „tłustą” linię o ciemnym zabarwieniu. Są bezpieczne nawet dla bardzo miękkiego drewna, rysuje się nimi także po polistyrenie ekstrudowanym, gipsie i innych delikatnych materiałach. Skala rozpoczyna się najbardziej miękkim ołówkiem 9B, a kończy na najtwardszym z miękkich, czyli po prostu B.

Z gumką czy bez?

Większość ołówków stolarskich i murarskich sprzedawana jest bez gumki. Ma to swoje zalety, ponieważ gumki znane z typowych ołówków biurowych niezbyt dobrze sprawdzają się w usuwaniu linii, a to dlatego, że do ołówków różnej twardości, należałoby użyć innych gumek: do miękkich – kauczukowych, a do twardych – tzw. gumki kreślarskie.

Warto o tym pamiętać, ponieważ ślady używania ołówka często pozostają widoczne, co ze względu na estetykę jest niedociągnięciem – odpowiednia gumka pozwala pozbyć się niepotrzebnych już znaczników.

Nietypowe rozwiązania w ołówkach

Klasyczne ołówki z wkładem grafitowym są tanie (cena ołówka stolarskiego czy murarskiego to raptem kilka złotych), ale mają pewne ograniczenia. Ich wkłady czasem się łamią, a linia jest niewidoczna na twardej powierzchni. Na szczęście można też skorzystać z nietypowych zastosowań.

  • Ołówek stolarski biały: dzięki odpowiedniemu składowi mieszanki wykorzystywanej do produkcji rysika, pozostawia jasną kreskę, barwą zbliżoną do tych, jakie robią najtwardsze ołówki, ale szerszą, a przez to lepiej widoczną. Niektóre ołówki są śnieżnobiałe i te znajdują zastosowanie nie tylko w czasie prac z drewnem, ale z materiałami o ciemnej barwie.
  • Ołówek stolarski automatyczny: działa analogicznie do automatycznych ołówków biurowych. Jego podstawową zaletą jest fakt, że ołówek taki jest wyposażony w zdecydowanie cieńszy rysik, którego ślad pozostaje z daleka niemal niewidoczny, ale który pozwala na bardzo precyzyjne wykonywanie linii (standardowa jej grubość to około 0,5 mm, ale są też wkłady jeszcze cieńsze).
  • Ołówek stolarski z nadrukiem: nie tylko supermarkety budowlane wykorzystują ołówki z nadrukiem jako jeden ze sposobów na budowę rozpoznawalności marki. Ponieważ dziś naniesienie nadruku na ołówek stolarski czy murarski jest bardzo tanie, korzystają z tej opcji również mniejsze firmy, dla których ołówek może być narzędziem pracy, ale także „ulotką reklamową”.
  • Zestawy ołówków: zwykle ołówki stolarskie i murarskie są sprzedawane pojedynczo lub w pakietach składających się wyłącznie z ołówków tej samej twardości. Niektórzy producenci tworzą jednak również zestawy złożone z ołówków różnej twardości, co jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym i pozwala za jednym zamachem wyposażyć się w ołówki na różne okazje, przeznaczone do pracy z najróżniejszymi materiałami.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.